• AKTUALITY

  AKTUALITY

AKTUALITY Stiahnite si niektoré z našich aktivít v šikovnom formáte tu.

 • CENA ZA VZDELÁVANIE ŽIEN A DIEVČAT pre rok 2024. Túto cenu udeľuje UNESCO v spolupráci s čínskou vládou. Budú ocenené dva projekty, pričom každý z nich získa finančnú odmenu vo výške 50 000 USD. Projekty vypracované v anglickom/francúzskom jazyku je potrebné zaslať na emailovú adresu Sekretariátu Slovenskej komisie pre UNESCO na adresu unesco@mzv.sk najneskôr do 5. mája 2024
 • UNITWIN – Jeden zo vzdelávacích programov organizácie UNESCO, ktorý aktuálne združuje viac ako 1000 UNESCO katedier vo 125 krajinách po celom svete. Jeho cieľom je podporovať medzinárodnú spoluprácu medzi univerzitami a posilňovať ich inštitucionálne kapacity. 
 • 13. júla 2023. UNESCO organizuje 13. júla 2023 v ústredí UNESCO v Paríži medzinárodnú konferenciu o etike neurotechnológií na tému „Smerom k etickému rámcu ochrany a podpory ľudských práv a základných slobôd“..
 • 26. marca 2023.   Pomôžme pri obnove Banskej Štiavnice.    Mesto zriadilo transparentný účet, na ktorý môžete prispieť financiami, ktoré budú použité na odstraňovanie následkov požiaru (18.3.2023). Účet je vedený vo VUB na číslo: SK54 0200 0000 0047 6069 8059. Viac informácií o zbierke získate na stránkach mesta.
 • 27. februára 2023   UNESCO vyhlásilo výzvu na predkladanie nominácií na Svetové hlavné mesto knihy na rok 2025. Všetky informácie k predmetnej výzve nájdete na UNESCO World Book Capital : call for applications 2025 – UNESCO Digital Library. Kompletnú prihlášku prostredníctvom vyplnenia oficiálneho formulára v angličtine alebo francúzštine je potrebné zaslať najneskôr do 16. apríla 2023. V prípade akýchkoľvek otázok môžete kontaktovať organizačný tím súťaže na emailovej adrese wbcc@unesco.org (v kópii unesco@mzv.sk).
 • 17. februára 2023   UNESCO – EKOOLYMPIÁDA. Tento inovatívny projekt vzdelávania v environmentálnej výchove je určený pre žiakov 7.-9. tried základných škôl, študentov osemročných gymnázií (sekunda/oktáva) a stredných škôl. Bude prebiehať v priebehu mesiaca marec pod záštitou Slovenskej komisie pre UNESCO. Je realizovaný cez webovú aplikáciu hra.ekoolympiada.sk, ktorá bude sprístupnená všetkým zadarmo.
 • 27. augusta 2023    Podpredseda Klubu Unesco, Mgr.Juraj Vohnout vydal reprezentatívnu obrazovú publikáciu o meste BANSKÁ ŠTIAVNICA. Viac informácií o knihe získate TU
 • 23. februára 2022   Jikji Unesco – Pamäť sveta – Slovenská komisia pre UNESCO informuje o cene UNESCO, ktorá sa udeľuje každé dva roky jednotlivcom, inštitúciám alebo mimovládnym organizáciám za významný prínos k zachovaniu a dostupnosti dokumentárneho dedičstva. Cena je honorovaná sumou 30. 000 USD. Každá krajina môže nominovať troch kandidátov prostredníctvom národnej komisie pre UNESCO.
 • 09. februára 2022   Pred 23 rokmi sa Slovensko oficiálne stalo členom Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru – UNESCO
 • 03. decembra 2021.  Ministerka kultúry Natália Milanová zapísala ďalších šesť prvkov do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. K existujúcim 26 prvkom tak pribudli: Skalický trdelník, Jánošíkovská tradícia, Tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti, Črpáky,Goralská kultúra, Karička z Parchovian.
 • 24. marca 2021. Srdečne pozývame na online fórum o biodiverzite, ktoré sa uskutoční na pôde UNESCO dňa 24. marca 2021 od 13:00h do 17:30h na odkaze: https://en.unesco.org/news/unesco-forum-biodiversity Fórum sa koná pri príležitosti 50. výročia programu Človek a Biosféra, MAB (Man and Biosphere), v ktorom je Slovensko …
 • 22. marca 2019   Po štyroch rokoch intenzívnej práce uzrela svetlo sveta kniha fotografa Juraja VohnoutaSlovensko / lokality Unesco, ktorá podrobne mapuje naše unikátne lokality, zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem popisu jednotlivých pamiatok, v nej nájdete nádherné fotografie, ako aj všetky užitočné informácie, ako napr. súradnice GPS, možnosti prístupu, parkovania, alebo ubytovania. Kniha je písana v slovenčine, s prekladmi EN. DE a FR.
 • 1. augusta 2018  Ďalšia Nedeľa vo Vlkolínci sa náramne podarila aj vďaka vám, ktorí ste svojou pomocou prispeli. Navštívte náš facebook, kde budeme pomaly  pridávať fotky aj z tohto podujatia. Ďakujeme.
 • 29. júla 2018  Veľmi sa na vás tešíme na tradičnom podujatí NEDEĽA VO VLKOLÍNCI. Príďte nás navštíviť a zabaviť sa v peknom prostredí Vlkolínca.
 • 24. jún 2017 Dvanásty ročník celoslovenskej súťaže v ručnej kosbe – 24. jún 2017. Klubu UNESCO Slovakia, odovzdal v sobotu 24.6. počas súťaže v kosení vo Vlkolínci, ocenenie za dlhodobý spoločenský prínos Slovenskému zväzu záhradkárov – Okresný výbor Ružomberok a predseda OZ Vlkolínec, Ing. Jozef Bašary. Obe ceny oceneným odovzdal štátny tajomník ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič. O kultúrny program sa postarala folklórna skupina Choč z Valaskej Dubovej.
 • 5. júna 2017 Výstava Čaro štetca predstavuje tvorbu členov Združenia petrovských výtvarných umelcov. Medzi dielami dominujú olejomaľby, ale vyskytujú sa aj iné výtvarné techniky. U väčšiny výtvarníkov dominuje snaha o realistické podanie znázorneného motívu, ale badať aj snahu o odpútanie pozornosti od skutočnosti. Zapájajú do svojho výtvarného prejavu čoraz viac fantázie a obrazotvornosti. (výňatok z príhovoru kurátora výstavy Vladimíra Valentíka). Výstavu zorganizovali:  Mesto Ružomberok, Kultúrny dom Andreja Hlinku, Klub UNESCO Slovakia, OZ Vkolínec a Fotovideoshop
 • 12. apríla 2017 Počas mesiaca apríl predstavuje Kroměříž verejnosti svoje slovenské partnerské mestá Ružomberok a Nitru. V rámci tejto akcie si môžete pozrieťvo foyeri radnice výstavu fotografií nášho člena Mgr. Juraja Vohnouta pod názvom Noc vo Vlkolínci. Trvá od 7.4. do 18.4.2017
 • 6. decembra 2016 Dňa 01.12.2016 podpísali Klub UNESCO Slovakia a Mesto Ružomberok zmluvu o vzájomnej spolupráci.
 • 10. októbra 2016 Radi vám prinášame pár fotografií z ,,krstu,, kalendára Jána Guráňa na našom facebooku.
 • 24. augusta 2016 Chceme sa s Vami podeliť o reportáž z obce Báčsky Petrovec, kde sme otvorili krásnu výstavu fotografií NOC VO VLKOLÍNCI. Autorom je náš priateľ a spolupracovník Juraj Vohnout. Kurátorom výstavy sa stal náš Marcel Koleštík. Dúfam, že sa Vám reportáž bude páčiť.  Viac info máme na našom Facebooku.
 • Dňa 04.augusta 2016 bolo za prítomnosti viacerých médií a župana Báčskopetrovskej župy (Opština Bački Petrovac) Srdana Simića slávnostne podpísané Memorandum o vzájomnej spolupráci medzi Klubom UNESCO Slovakia a Združením petrovských výtvarných umelcov. Svojím podpisom ho spečatili predsedovia oboch združení, Marcel Koleštík a Mária Ivičiaková.
 • 1. augusta 2016 Ani tento rok sme si nenechali ujsť pravidelnú akciu v strede prázdnin. Našu partiu z Liptova: Eva Biarincová, Monika Koleštíková, Bianka Koleštíková, Marcel Koleštík, Ing. Jozef Bašáry, Ján  Olejník, Rudolf Likavčan, Ján Kúkol, Ján Guráň, Štefan Sališ, Albert Šimrák; obohatili  aj priatelia z Kroměříža: Nao Higano, Jitka Jarmarová, Milan Šanda a hostia z Báčskeho Petrovca: Ana Leginj, Nada Cerovská, Mária Ivičiaková a  Ondrej Ivičiak, Zuzana Cinkotská, Marija Struhárová a Savo Spremo. Aj tento rok sa oplatilo do Vlkolínca prísť.
 • 4. júna 2016 V dňoch 20.5. – 22.5.2016 sa delegácia Klubu UNESCO Slovakia zúčastnila na Dňoch Petrovca vo Vojvodine. Uskutočnilo sa tu slávnostné podpísanie Dohody o spolupráci mesta Báčsky Petrovec s mestom Nadlak z Rumunska. Spolu so Združením petrovských výtvarných umelcov a Spolkom petrovských žien sme sa pokúsili načrtnúť spoločné projekty, ktoré by boli zrealizovateľné ešte v tomto roku.
 • 9. mája 2016 Milí naši podporovatelia,v nedávnej dobe sme sa stali príjemcami podpory na portáli www.dobromat.sk. Ten Vám umožňuje podporiť naše združenie pri každom vašom nákupe cez internet bez toho, aby Vás to stálo čo i len 1 cent navyše. Z každého nákupu vieme takto získať pár % na našu činnosť.  Prosím pridajte si ho do svojho internetového prehliadača na tejto stránke: http://dobromat.sk/rozsirenie/pridat Ďakujeme Vám, že aj svojimi nákupmi prispievate k financovaniu našich aktivít.
 • 14. apríla 2016 Priatelia, veľmi sa na vás tešíme na ďalšej Nedeli vo Vlkolínci. Dúfam, že sa uvidíme v čo najväččšom počte.
 • 1. decembra 2015 Drahí priatelia, tešíme sa, že sa nám blížia najkrajšie sviatky v roku. Oslávte ich v pokoji, ale nezabúdajte na naše tradície a zvyky.
 • 9. augusta 2015
 • 26 júla 2015 sa uskutočnilo tradičné kultúrne podujatie Nedeľa vo Vlkolínci, na ktorom sa zúčastnili aj členovia Klubu UNESCO Slovakia: Evka Biarincová – drotárka, Paľko Lofaj – rezbár, Rudko Likavčan – maliar, Janko Guráň – maliar a Monika Koleštíková – drotárka. Na pódiu okrem iných umelcov vystúpil aj folklórny súbor Lipka z Bodonoša (Rumunsko).
 • 2. júna 2015

Prezentácia našich umelcov vo Vojvodine. Aj takáto zaujímavá udalosť nás čaká v tomto roku. Dúfam, že sa tešíte na informácie, ktoré vám poskytneme už čoskoro.

 • Usilovne pripravujeme pokračovanie úspešnej výstavy krojov. Tie reprezentujú našu kultúru na výstavách a robia nám dobré meno. Veď naše kroje sú jedinečné a aj vy budete mať možnosť prezrieť si ich zblízka. Viac informácii poskytneme čoskoro. Držte nám palce.
 • V tomto roku chystáme ďalší ročník Európskeho sympózia neprofesionálnych umelcov. Nadviažeme tak na tradíciu, ktorú sme založili a tešíme sa na tento ročník. Dúfame, že aj vy.
 • 17. decembra 2014

Milí priatelia, rok sa nám pomaly končí a je čas si ho trochu zrekapitulovať. Ďakujeme Vám za každý “lajk”, za každú podporu a pomoc. Všetko čo robíme, robíme pre vás a pre Slovensko a teší nás, že stretávame milých a šikovných ľudí. Na budúci rok pre vás chystáme množstvo zaujímavých podujatí a verte, že sa máte na čo tešiť. Dúfam, že zostanete s nami. ĎAKUJEME! Váš KLUB UNESCO SLOVAKIA

 • 11. októbra 2014

Ďakujeme za priateľskú atmosféru na výstave krojov v rumunskom Bodonoši. Viac fotiek si môžte pozrieť na našich FB stránkach. Pridajte sa.

 • 29. septembra 2014

Vo Vlkolínskej Sýpke prebiehala v mesiacoch august a september výstava umeleckých diel vytvorených počas tohtoročného sympózia.

 • 19. septembra 2014

Úspešná a zaujímavá výstava krojov v meste Kroměříž bola pekným spestrením v bohatom programe dožinkov. O návštevníkov nebola núdza. Dúfam, že sa im výstava páčila. Viac fotografií pribudne na našich FB stránkach. Pridajte sa!

 • 31. júla 2014

Medzinárodné sympózium neprofesionálnych umelcov zorganizoval Klub UNESCO Slovakia s finančnou podporou mesta Ružomberok. Zúčastnili sa účastníci za Občianske združenie „Zlaté remeslá“ (Srbsko), „Sdružení přátel výtvarného umění Kroměřížska“ (Česko) a zostavu účastníkov sympózia dopĺňali miestni umelci. Počas sympózia vznikli nové krásne umelecké diela. Trojdňové sympózium bolo slávnostne ukončené účasťou na akcii Nedeľa vo Vlkolínci. Pozrite sa s nami ako sympózium prebiehalo na našich facebookových stránkach.

 • Za Občianske združenie „Zlaté remeslá“ (Srbsko) sa zúčastnili pani Anna Opavska (Báčsky Petrovec) – medovnikárka, výšivkárka pán Štefan Opavski (Báčsky Petrovec) – rezbár, fotograf pani Zuzana Cinkocki (Báčsky Petrovec) – maľba na keramiku pán Pavel Veresky (Kovačica) – práca s drevom
 • Za „Sdružení přátel výtvarného umění Kroměřížska“ (Česko) sa zúčastnili: pani Jitka Jarmarová (Kroměříž) – maľovanie na hodváb, umelecká keramika pán Milan Šanda (Kroměříž) – vitráže, Tiffany šperky pani Marcela Hradská (Uherské Hradiště) – maľovanie, kresba
 • Zostavu účastníkov sympózia dopĺňali miestni umelci: pani Eva Biarincová – drotárka pán Jozef Olejník – fotograf pán Rudolf Likavčan – maliar pán Ján Guráň – maliar pani Monika Koleštíková – drotárka pán Juraj Vohnout – fotograf
 • 29. júla 2014

22.8-23.8.2014 sa na vás tešíme v českom meste Kroměříž.

 • 21. júna 2014

Ďalšia skvelá akcia, ktorá sa uskutočnila na Vlkolínci bola Drevená krása. Svoje diela nám predstavil umelecký rezbár Ján Likavec a tešíme sa, že výstava potrvá až do 31.7.2014. Nenechajte si ju ujsť.

 • 15. júna 2014

Ďakujeme za návštevu výstavy historických náboženských kníh „Lux in Tenebris“ (Svetlo v temnote). Konala sa 15.06.2014 v Evanjelickom kostole v Ružomberku. Nezabudnite nás sledovať aj na Facebooku.

 • 24. apríla 2014

Pozývame vás na slávnostné otvorenie minigalérie v priestoroch zrekonštruovanej sýpky vo Vlkolínci. Akcia je spojená s vernisážou diel ľudových umelcov z Ružomberka a Kroměříža. Pozrieť si ju môžete 3.5.2014 o 11:00 hod priamo vo Vlkolínci. Tešíme sa na vás a dúfame, že spolu s vami naše tradície znovu ožijú. Váš Klub Unesco Slovakia.

 • 2. decembra 2013

2.12.2013 Slávnostné podpísanie Memoranda o vzájomnej spolupráci medzi Klubom UNESCO Slovakia (vz. Marcel Koleštík) a Klubom UNESCO Kroměříž  (vz. MUDr. Eva Nováková). Miesto podpisu: Kroměříž, Česká republika.

 • 1. decembra 2013

01.12. – 31.12.2013 Výstava vo Foyeri kina Kultúra v Ružomberku usporiadaná pri príležitosti 20. výročia zápisu Vlkolínca  do UNESCA, uskutočnená v spolupráci s Kultúrnym domom A. Hlinku a mestom Ružomberok, s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja.

 • 15. októbra 2013

15.10.2013 Konferencia pri príležitosti 15. Výročia zápisu zámku a záhrad v Kroměříži a obce Holašovice do UNESCO. Zástupcovia Klubu UNESCO Slovakia (Ing. Jozef Bašary a Marcel Koleštík)odprezentovaliVlkolínec a jeho architektúru.

 • 6. októbra 2013

6.10. 2013 Slávnostné podpísanie Memoranda o vzájomnej spolupráci medzi Klubom UNESCO Slovakia (vz. Marcel Koleštík) a Demokratickým zväzom Slovákov a Čechov v Rumunsku (vz. Alexander Mlinarcsik).

 • 28. septembra 2013

28.9. Slávnostné podpísanie Memoranda o vzájomnej spolupráci medzi Klubom UNESCO Slovakia (vz. Marcel Koleštík) a Občianskym združením Zlaté remeslá (vz. Anna Opavska). Miesto podpisu: Báčsky Petrovec, Srbsko.

 • 10. septembra 2013

10.9. – 30.9 Výstava v Univerzitnej knižnici v Bratislave usporiadaná pri príležitosti 20. výročia zápisu Vlkolínca  do UNESCA, uskutočnená v spolupráci s Informačným a dokumentačným strediskom UNESCO, Univerzitnou knižnicou v Bratislave a mestom Ružomberok, s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja.

 • 15. marca 2013

15.3. Klub kultúrneho dedičstva Slovakia získal certifikát na reprezentáciu značky UNESCO.  Na jeho základe zmenil názov na Klub UNESCO Slovakia a zaradil sa tak do celosvetovej siete klubov UNESCO.

2