ČLENOVIA

ČLENOVIA

ČLENOVIA KLUBU UNESCO SLOVAKIA

Eva BIARINCOVÁ

  • Počas svojho života ma zaujali rôzne remeselné techniky a ručné práce, ktoré som aj v rámci krúžkov ako učiteľka v ZŠ s deťmi prevádzala…. naposledy mi padol do oka drôt,ktorý ma inšpiroval svojou tvarovateľnosťou, a možnosťou tvorenia rôzných užitkových ako aj dekoračných predmetov a jeho využitie v každej dobe. Drôt vždy predstavuje takú studnicu nápadov,ktorá je nevyčerpateľná, má svoje variability ,ktoré vychádzajú z tradičného remesla ale uplatnia sa aj v súčasnom šperkárstve alebo v bytovom dizajne.
    Kým sa zo mňa stala drotárka, musela som si naštudovať a osvojiť základy tohoto remesla, prečítať veľa kníh k danej tematike a absolvovať konzultácie s odborníkmi – drotármi, keď že tu v okolí neprebiehali žiadne drotárske kurzy. Radila som sa aj s výtvarníkmi, ktorých mám v rodine a až postupne som sa dostala ku drotárom, ktorí sa každoročne schádzajú v Budatíne, vymieňajú si svoje skúsenosti prezentujú výrobky a poriadajú rôzne výstavy.
    Začala som tiež tvoriť rôzne menšie suveníry, dekorácie, misky vázy ale aj plastiky a tieto som prihlasovala to do regionálnych súťaží. Robím aj opletanie kraslíc a tieto ma tiež reprezentujú na miestnych ale aj celoštatnych výstavách. Moja remeselná práca bola aj často odmenená
    či na výstave v LKS alebo v Liptovskom muzeu a tiež aj na celoštátnej výstave kraslíc v Tvrdošíne rôznými diplomami a cenami a v r.2009 LKS Liptovský Mikuláš ocenilo remeselníkov z rôznych remeselných odborov a bola mi udelená Pocta umelcom Liptova.
    Svoje poznatky často odovzdávam deťom v školách v rámci tvorivých dielní ukážkami prác s drôtom a poriadaním rôznych kurzov.
    Vlaňajší rok boli niektoré moje výrobky vystavené spolu s ostatnými drotármi v Bratislave v Prahe a a v zámku Vlašim ako prezentácia “””dráteníckeho remesla””

    V neposlednom rade som aj členkou ružomberského klubu UNESCO, ktorý v rámci každoročného tvorivého sympozia s umelcami z Kromeriža a Bačskeho Petrovca prezentuje našu spoločnú prácu a činnosť a poriadaním výstav v sýpke vo Vlkolínci a výmenou skúseností s inými umelcami
    Drôtovanie je moja srdcová záležitosť venovala som mu už veľa času a námahy a preto pokiaľ zdravie dovolí mienim v tom pokračovať a odovzdávať aj svoje skúsenosti ďaľším

Ján KÚKOL

  • Venujem sa ľudovej tvorbe, s ktorou som začal začiatkom roka 2013 a zaoberám sa prácou z kože.Vyrábam biče, krpce,ľudové opasky, pastierske kapsy, zapästky, dámske kabelky, atď.

Emília ŠIMČEKOVÁ

  • K šitiu som sa dostala prostredníctvom mojej mamy, ktorá vytvárala kroje. Pri jej práci som ju často sledovala a asistovala.Moja mama šila kroje, sledovala som jej prácu už keď som bola malá. Zapáčilo sa mi to, preto som študovala za krajčírku a priučila som sa remeslu. Páči sa mi, že takýmto spôsobom udržiavam tradície stále živé s zároveň posúvam svoje poznatky mladšej generácii. Každý môj výrobok je jedinečný, vyrábaný s láskou. Moju tvorbu poznajú už v Kanade, v Českej republike a výrobky smerovali aj do každého kúta Slovenska. Kreatívna práca ma baví a napĺňa a je to aj vidieť. Môžete tento kúsok šťastia nahmatať,obliecť sa doň, či ho nosiť stále so sebou. 🙂

PARTNERI KLUBU UNESCO SLOVAKIA